Czy zupy są zdrowe? 3 dowody!

pyszna zupa warzywna

Jedzenie zup trzeba mieć w krwi! Tak jeszcze do niedawna myślano na temat tego niezwykłego dania. Niejadki, które w dzieciństwie nie lubiły zup, dziś uczą się je jeść. Dlaczego? Ano, dlatego, że zupy mogą przynieść naprawdę wiele korzyści dla naszego organizmu!

Zupy to specyficzne posiłki. Jedni je kochają, inni nie mogą na nie patrzeć. Niezależnie od tego, czy lubimy zupy czy też nie, musimy przyznać im jedno – są bardzo zdrowe i pomagają naszemu organizmowi przetrwać różne czasy – od rozgrzewania zimą i podczas choroby, po chłodzenie chłodnikami upalnym latem. Dla niedowiarków jednak postanowiliśmy przywołać 3 dowody na to, że zupy są zdrowe!

zupa z dyni

Zawierają mało kalorii i nie tuczą!

W dzisiejszym świecie otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nie bez powodu więc od jakiegoś czasu powstają coraz to nowe diety opierające się głównie właśnie na zupach. Zupy zawierają bardzo mało kalorii – szczególnie takie, w których nie znajdziemy dużych ilości makaronu oraz ziemniaków. Plusem zup jest na pewno to, że ich skład możemy dowolnie – wedle naszych własnych upodobań, modyfikować, dzięki czemu nawet najbardziej tłusta w swojej naturze zupa może powstać w wersji light lub fit. O czym trzeba pamiętać – zupy sycą, ale nie tuczą.

Jemy warzywa!

Mówi się, że aby zachować dobre zdrowie i odpowiednią figurę, należy zjadać co najmniej pół kilograma warzyw dziennie. Jedząc zupy, udaje nam się to bez problemu. Jeśli więc trudno jest Ci wyobrazić sobie chrupiącego w pracy marchewkę, przygotuj zupę. Pamiętaj tylko, by gotować ją pod przykryciem – wówczas warzywa, które przemycamy, nie stracą swoich witamin oraz wartości odżywczych. Dodatkowym plusem jest różnorodność warzyw, jakie znajdują się w zupach. Każde z nich dostarczy nam innych potrzebnych składników. Nasz organizm na pewno będzie nam wdzięczny.

zupa pomidorowa

W zupach możemy pomieszać wiele składników!

Mało jest takich potraw, które jednocześnie są łatwe w przygotowaniu i zawierają prawdziwą mieszankę zdrowych składników odżywczych, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Dlatego właśnie zupy nazywane są królowymi różnorodności witaminowej. Dzięki temu, że łączymy w nich różne produkty – otrzymujemy prawdziwą bombę odżywczą. Poza witaminy, fosforem, żelazem i wapniem – w zupach znajdziemy również liczne pokłady białka oraz dobrych tłuszczów.